Chcete uchovat své vzpomínky pro budoucí generace?

21.03.2013 09:22

Národní kronika je tím správným místem, kam každý pamětník může svobodně zaslat své vzpomínky tak, jak je má ve své paměti na různé chvíle svého života. Považujete-li za zábavné a prospěšné své vzpomínky zachytit, můžete Národní kroniky využít na to, aby nebyly zapomenuty či vyhozeny a také, aby se s nimi mohl seznámit každý, jehož by vaše téma zajímalo. Jedinou podmínkou zatím je elektronická podoba. Forma není nijak podmíněna a co se týká nedokonalosti psaného, to za vás vyřeší profesionálové, kteří rádi (s vaším souhlasem) upraví váš příspěvek pravopisně a třeba i žánrově. To vše po domluvě, protože rádi přijmou i kusé vzpomínky, neuspořádané do literárního útvaru. Naopak, bude-li váš příspěvek spontánní, živý, napsaný třeba i lidovou mluvou, bude přijat bez úprav, protože i toto se cení. Stránky Národní kroniky nabízejí vstupní formulář na umístění příspěvku, lze ho ale také zaslat jako přílohu e-mailu na adresu PhDr. Zdeňka Procházky: zdenek.prochazka@bariery.cz

Na konci stránky pojednávající o Národní kronice (klikni na první slova tohoto článku) je nabídka témat. Téma ale může být zvoleno naprosto podle vás a dokonce to nemusí být jen vzpomínka, ale může to být dnešní komentář na věci kolem vás. Náš sborník z literární soutěže v roce 2010 je posouzen dr. Procházkou  jako právě velmi vhodný pro uložení do Národní kroniky. Ve svém výsledku obsahuje vyprávění o baťovském bydlení a vzpomínky na dětství a učitele, což v tématech uvedených Národní kronikou takto přesně vůbec nenajdete. Budu ráda, podáte-li mi zprávu, že jste zaslali nějaké své vzpomínkové vyprávění do Národní kroniky. Myslím, že pro začátek by to mohla klidně být některá z osobně pojatých seminárních prací.

 

Paměť národa je další projekt, který tvoří nahrávky a další archivní dokumenty. Digitální pamětnický archiv Paměť národa vytvořily tři společnosti (klikni na začátek tohoto odstavce)

Společnost Post Bellum

Ve spolupráci s Českým rozhlasem připravuje pravidelný dokumentární cyklus Příběhy 20. století, ve kterém vypráví životní osudy pamětníků (https://www.rozhlas.cz/plus/pribehy). Netradiční formou představuje příběhy válečných hrdinů, někdejších politických vězňů, odbojářů, lidí, kteří prošli nacistickými nebo sovětskými lágry. Vypráví příběhy disidentů, ale i těch, kteří „pracovali“ pro druhou stranu: StB, KGB, vojenskou kontrarozvědku, rozvědku…